Rubrik och ingress till innehållet på sidan

Energiföretagen Sverige godkända ESA-lärare

Huvudinnehåll

Av Energiföretagen Sverige godkända ESA-lärare, maj 2017

Från och med 2017 ska samtliga godkända ESA-lärare kunna uppvisa ett intygskort som intygar deras godkända status. Kortet är giltigt under ett år från utfärdat datum. De som inte kan uppvisa ett giltigt intygskort eller är upptagna i listan nedan, är därmed inte godkända av Energiföretagen Sverige som ESA-lärare.

 

Willis Abrahamsson, Pontarius AB, Stockholm

Mats Adell, Pöyry Sweden AB, Stockholm

Andreas Ahlin, Gotlands Elnät AB, Visby

Mattias Aili, Svensk Mark & Schakt AB, Pello

Robin Alsterberg, RBN Teknik, Hässleholm

Hans-Olof Andersson, Varbergsortens Elkraft, Veddige

Jörgen Andersson, Rejlers Sverige AB, Halmstad

Michell Andersson, Kraftringen Nät AB, Eslöv

Tommy Andersson, TA Utbildning AB, Vänersborg

Åke Andersson, Lth AB, Kiruna

Alexander Arebo Dammert, Svensk Skogsservice AB, Ed

Lilian Axenstedt, ELKAB, Karlstad

Ingvar Balkefors, ELLEVIO AB, Hudiksvall

Göran Bergius, Svenska Kraftnät, Sundbyberg

Erik Bergman, QSR Consulting AB, Säter

Tomas Bergquist, Fortum Distribution AB, Kungsbacka

Per Bertheim, Lycksele Sport & Dyktjänst AB, Lycksele

Sven-Åke Bjermqvist, One Nordic AB, Malmö

Lage Björnström, BioZen, Malmö

Lars-Gunnar Bodell, YrkesAkademin AB, Falun

Robert Bodén, Sydkraft Hydropower AB, Sundsvall

Tommy Borgemo, Umeå Energi Elnät AB, Umeå

Christer Boström, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Stefan Brandt, Ale El ekonomisk förening, Alafors

Torsten Brönmark, HTI Utbildning AB, Löddeköpinge

Anders Byström, Heta Utbildningar Yrkeshögskolan i Härnösand, Härnösand

Jan Börjesson, Carrier AB, Göteborg

Ulf Carlson, Linjemontage i Grästorp AB, Västerås

Fredrik Dahlberg, Dahlbergs skogsvård AB, Dvärslätt

Sven-Eric Dahlgren, Härjeåns Nät AB, Sveg

Åke Damgren, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Jonny Danielsson, Rejlers Sverige AB, Umeå

Peter Danielsson, Schneider Electric Sverige AB, Sollentuna

Tore Danielsson, ESAFI Competence AB, Ås

Ronnie Davidsson, ARCC Utbildning AB, Ljungby

Lennart Eklöf, Kenneth Lindén Utbildning AB, Nävlinge

Bo Ekström Svensk Elbesiktning, Storvik

Reijo Eriksson, Infratek Sverige AB, Eksjö

Torgny Ericsson, Stockholm

Ronny Frankson, Enercon Energy Converter AB, Malmö

Reine Fredengrener, Elsäkerhet teori o praktik TOP AB, Enköping

Benny Frelin, Uppsala

Henrik Fryklund, Fortum Sverige AB, Torsby

Kjell-Åke Fryklund, CH Fryklund Consulting, Torsby

Torgny Garhall, Ringhals AB, Väröbacka

Tord Goude, Svensk Uppdragsutbildning, Hässleholm

Per Granberg, ADR-Center i Sverige AB, Öjebyn

Birgitta Granström, Umeå Energi Elnät AB, Umeå

Jimmy Gredeson, Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB, Eskilstuna

Christina Grundström, Tottes svets & industrimontage AB, Junsele

Thomas Gunhardson, Tekniska Verken i Linköping AB, Linköping

Roger Gunnarsson, Rejlers Sverige AB, Halmstad

Roger Gustafsson, Elkraftrespons Aros AB, Västerås

Hans Göransson, One Nordic AB, Malmö

Hans Hanser, Upplands Energi ek för, Björklinge

Christer Hedberg, Gullsby Elteknik HB, Brunskog

Magnus Hedén Hallberg, Elpoc, Nyköping

Tomas Hedlund, Linje & Kabelplöjning AB, Borlänge

Torleif Hiort, Bälinge

Hans Hjalmarsson, Duskon Elkraft AB, Kungsbacka

Lennart Hjeltström, Bjärtå

Per Holmström, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Erika Holst-Norén, Pajens Produkter och tjänster AB, Frändefors

Jorma Huhtala, Norrenergi AB, Solna

Paul Håkansson, PE Allkonsult AB, Vetlanda

Steve Ideskog, Ståthöga MA Teknik, Norrköping

Anders Jacklin, Ulja AB, Göteborg

Stefan Jangenfalk, Lira El och Competence AB, Östhammar

Mats-Erik Jansson, Jämtkraft Elnät AB, Östersund

Samuel Jernlif, Vattenfall Vattenkraft AB, Trollhättan

Jan-Olof Jigler, Vattenfall Eldistribution AB, Solna

Andreas Johansson, Åsbro Kursgård AB, Åsbro

Filip Johansson, Malgomajskolan, Vilhelmina

Jon Johansson, X Kraft AB, Hudiksvall

Patrik Johansson, SME-Södertörns Miljöenergi AB, Västerhaninge

Lars-Göran Jonasson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Per Jonasson, ELKUL, Kristianstad

Mats Jonsson, Eltrygg Miljö AB, Säter

Tomas Jonsson, ÅF Industry AB, Luleå

Ulf Jonsson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Anders Karlström, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

John-Erik Karlström, Långsele

Ilpo Kauppinen, ABB AB Corporate Research, Västerås

Per Kenttä, Fortum Generation AB, Stockholm

Lars Kilsgård, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Sven Kranberg, Kranberg Training AB, Hallsberg

Karl Kysinger, Affärsverken Elnät i Karlskrona AB, Karlskrona

Jimmy Laukas, Rejlers Sverige AB, Malmö

Cecilia Linde, OKG AB, Oskarshamn

Kenneth Lindén, Kenneth Lindén Utbildning AB, Nävlinge

Danne Lindman, Statkraft Sverige AB, Sollefteå

Håkan Lidström, Vattenfall Services Nordic AB, Sundsvall

Thomas Lindsjö, Relacom AB, Malmö

Bengt Lord, Mälaruniversitetet, Eskilstuna

Linus Lundgren, SELEK AB, Krylbo

Markus Lundin, Enicon AB, Halmstad

Eva Lundmark, Lapplands Lärcentra, Jokkmokk

Gustav Lundqvist, Gustav Lundqvist Elkonsult AB, Boden

Bertil Magnusson, F:a Bertil Magnusson, Munkedal

Stefan Magnusson, Ringhals AB, Väröbacka

Ingemar Malmland, Ericsson Local Services AB, Jonsered

Dan Malmsjö, Dekon Engineering AB, Västervik

Sven-Erik Malmström, Svensk Linjebesiktning AB, Sollefteå

Lars Marketeg, Lateg AB, Enköping

Lars Mattsson, Mattsson Consulting Group Sweden AB, Karlstad

Ulf Melin, E.ON Sverige AB, Malmö

Urban Mikaelsson, Linetec AB, Luleå

Marcus Nilsson, SECER AB, Kristianstad

Tommy Norgren, Kraftkonsult i Skandinavien AB, Söderhamn

Mats Norrbom, Corvara Industri- och Skadeservice AB, Sundsvall

Hans Nygren, Jämtlands Gymnasium Bispgården, Bispgården

Anders Nylander, Ansjö Skog & Markkonsult AB, Kälarne

Tommy Nordström, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Karl-Olof Norling, Oskarström

Manfred Olejnik, OKG AB, Oskarshamn

Thomas Olsson, SAMU AB, Dala-Järna

Harry Ottosson, Relacom AB, Limhamn

Åke Persson, Falu Energi & Vatten AB, Falun

Johnny Pettersson, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Stefan Pettersson, Mälarenergi Elnät AB, Västerås

Tomas Rehnfors, Vericate AB, Östersund

Conny Ring, Tekniska Förvaltningen Energiavdelning, Trelleborg

Kenneth Risberg, Vattenfall Services Nordic AB, Örnsköldsvik

Anita Rosberg, Pontarius AB, Stockholm

Lars Rosén, AB Stockholms Elrevision och Elbesiktning, Tyresö

Kenth Ryeskog, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Simon Sellén, SSÈ Consulting AB, Sjöbo

Göran Skoglund, Bomyra Tech, Bollnäs

Klas-Göran Sundvall, Stockholm

Pelle Swedberg, EMC-specialisten, Lindome

Monika Szabo, Stuguns Trailer & Entreprenadservice AB, Stugun

Anders Sällberg, ÅF-Industry AB, Halmstad

Christer Söderroos, Outokumpu Stainless AB Coil EMEA Nyby, Torshälla

Paul Talani, APP Start-Up AB, Stockholm

Christian Tellerup, Trafikverket, Kristianstad

Ronny Thall, Yrkeshögskolan Syd, Hässleholm

Pär Trässman, Säfsen Elrevision AB, Fredriksberg

Lars Ivan Tuolja, Laponia Partner AB, Porjus

Henrik Uddh, COWI AB, Skövde

Kenneth von Walden, Kenneth von Walden Consulting AB, Stockholm

Mattias Wallin, Norconsult AB, Uppsala

Urban Wennberg, Vattenfall Services Nordic AB, Luleå

Jimmy Wester, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Robert Wigren, OKG AB, Oskarshamn

Stefan Wik, Vattenfall Eldistribution AB, Norrköping

Thomas Wikman, Wikmans skog & natur, Deje

Per Åhrén, Per Åhrén Elteknik, Västerås

Kjell Åström, Kjells Utbildningskonsult AB, Arvidsjaur

Niclas Österback, Easthills AB, Ramnäs