Rubrik och ingress till innehållet på sidan

Energiföretagen Sveriges godkända ESA Vattenvägar-lärare

Huvudinnehåll

Av Energiföretagen Sverige godkända lärare i ESA Vattenvägar – Vattenkraftens säkerhetsanvisningar.

Från och med 2017 ska samtliga godkända ESA-lärare kunna uppvisa ett intygskort som intygar deras godkända status. Kortet är giltigt under ett år från utfärdat datum. De som inte kan uppvisa ett giltigt intygskort eller är upptagna i listan nedan, är därmed inte godkända av Energiföretagen Sverige som ESA Vattenvägar lärare.

Per Bertheim, Lycksele Sport & Dyktjänst AB, Lycksele

Sven-Åke Bjermqvist, One Nordic AB, Malmö

Lage Björnström, BioZen, Malmö

Robert Bodén, Sydkraft Hydropower AB, Sundsvall

Sven-Eric Dahlgren, Härjeåns Nät AB, Sveg

Åke Damgren, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Tore Danielsson, ESAFI Competence AB, Ås

Torgny Ericsson, Stockholm

Henrik Fryklund, Fortum Sverige  AB, Torsby

Kjell-Åke Fryklund, CH Fryklund Consulting, Torsby

Per Granberg, ADR-Center i Sverige AB, Öjebyn

Christina Grundström, Tottes svets & industimontage AB, Junsele

Roger Gunnarsson, Rejlers Sverige AB, Halmstad

Kent Hammarström, Sydkraft Hydropower AB, Sundsvall

Christer Hedberg, Gullsby Elteknik AB, Brunskog

Jim Hedström, Statkraft Sverige AB, Sollefteå

Hans Hjalmarsson, Duskon Elkraft AB, Kungsbacka

Per Holmström, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Mats-Erik Jansson, Jämtkraft Elnät AB, Östersund

Samuel Jernlif, Vattenfall Vattenkraft AB, Trollhättan

Evert Karlsson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Anders Karlström, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

John-Erik Karlström, Långsele

Sven Kranberg, Kranberg Training AB, Hallsberg

Danne Lindman, Statkraft Sverige AB, Sollefteå

Eva Lundmark, Lapplands Lärcentra, Jokkmokk

Lars Marketeg, Lateg AB, Enköping

Tommy Nordström, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Jan Olofsson, Vattenfall Vattenkraft AB, Storuman

Johnny Pettersson, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Kenth Ryeskog, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Monika Szabo, Stuguns Trailer & Entreprenad AB, Stugun

Pär Trässman, Säfsen Elrevision AB, Fredriksberg

Lars Ivan Tuolja, Laponia Partner AB, Porjus

Anders Viklund, Vattenfall Vattenkraft AB, Voullerim

Mattias Wallin, Norconsult AB, Uppsala

Kjell Åström, Kjells Utbildningskonsult AB, Arvidsjaur