Godkända ESA-lärare

Publicerat av: Josefina Johansson ·

Av Energiföretagen Sverige godkända ESA-lärare.

Från och med 2018 ska samtliga godkända ESA-lärare kunna uppvisa ett intygskort som intygar deras godkända status. Kortet är giltigt under ett år från utfärdat datum. De som inte kan uppvisa ett giltigt intygskort är inte godkända. De personer som är upptagna i listan nedan, är därmed godkända av Energiföretagen Sverige som ESA-lärare.

Willis Abrahamsson, Pontarius AB, Stockholm

Mats Adell, Pöyry Sweden AB, Stockholm

Robin Alsterberg, Nya Svensk Uppdragsutbildning, Hässleholm

Lars-Ola Andersson, Fortum Sverige AB, Stockholm

Michell Andersson, Trafikverket, Malmö

Tolga Ates, Nirsberg AB, Västerås

Carl Magnus Axberg, Axbergs Ingengörsbyrå AB, Järfälla 

Peter Axelsson, Energy Infrastructure Consulting i Sverige, Borås

Lilian Axenstedt, ELKAB Elplanering & Kontroll i Karlstad, Karlstad

Magnus Backenros, One Nordic Mätteknik AB

Ingvar Balkefors, ELLEVIO AB, Hudiksvall

Mats Bergdahl, Jukkasjärvi Sockens Belför, Kiruna

Göran Bergius, Svenska Kraftnät, Sundbyberg

Per Bertheim, Lycksele Sport & Dyktjänst AB, Lycksele

Tomas Bergquist, Ellevio AB, Kungsbacka

Anders Bjers, Tarfikverket, Göteborg

Sven-Åke Bjermqvist, One Nordic AB, Malmö

Stefan Björk, Rejlers AB, Stockholm

Per Björkman, Bjopro AB, Ålem

Lage Björnström, BioZen, Malmö

Mikael Bleckert, TST Gruppen AB, Sandviken

Mats Blomberg, Rejlers AB, Borlänge

Robert Blomberg, Sörmland Landstingsservice AB, Eskilstuna

Tommy Borgemo, Umeå Energi Elnät AB, Umeå

Christer Boström, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Stefan Brandt, Ale El ekonomisk förening, Alafors

Torsten Brönmark, HTI Utbildning AB, Löddeköpinge

Anders Byström, Härnösand Elnät AB, Härnösand

Ulf Carlson, Linjemontage i Grästorp AB, Västerås

Fredrik Dahlberg, Dahlbergs Skogsvård AB, Dvärsätt

Åke Damgren, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Jonny Danielsson, Rejlers Sverige AB, Skellefteå

Peter Danielsson, Schneider Electric Sverige AB, Solna

Tore Danielsson, ESAFI Competence AB, Ås

Ronnie Davidsson, ARCC Utbildning AB, Ljungby

Fredrik Driberg, Install Nordic AB, Piteå

Thomas Efraimsson, Vattenfall Services Nordic AB, Motala

Torgny Ericsson, Stockholm

Reijo Eriksson, Ellevio AB, Stockholm

Per Eriksson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Ronny Frankson, Lernia Utbildning AB, Malmö

Reine Fredengrener, Elsäkerhet teori o praktik TOP AB, Enköping

Henrik Fryklund, Fortum Sverige AB, Torsby

Kjell-Åke Fryklund, CH Fryklund Consulting, Torsby

Tord Goude, Svensk Uppdragsutbildning, Hässleholm

Birgitta Granström, Umeå Energi Elnät AB, Umeå

Christina Grundström, Tottes svets & industrimontage AB, Junsele

Thomas Gunhardson, Tekniska Verken i Linköping AB, Linköping

Patrick Gustafsson, Åsbro Kursgård AB, Åsbro

Roger Gustafsson, Electrify Networks Sweden AB, Västerås

Hans Göransson, ONE Nordic Konsult AB, Arlöv

Mohammed Hadad, Commissioning Design Engineering Sweden

Magnus Hedén Hallberg, Elpoc, Nyköping

Mikael Hansson, Ale El Ekonomisk Förening, Alafors

Christer Hedberg, Gullsby Elteknik AB, Brunskog

Stefan Hedlund, Lapplands Gymnasium, Jokkmokk

Torbjörn Hernvall, Högskolan i Väst, Trollhättan

Torleif Hiort, Bälinge

Kari Hippi, Schindler Hiss AB

Hans Hjalmarsson, Duskon Elkraft AB, Kungsbacka

Lennart Hjeltström, Bjärtå

Ida Holmbom, Elkraftkompetens i norr, Jokkmokk

Michael Holmgren, HIGH VOLTAGE SECURITY AB, Ludvika

Per Holmström, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Tony Hugosson, E.ON Energidistribution AB, Växjö

Jorma Huhtala, Norrenergi AB, Solna

Mathias Hällerå, Infratek Sverige AB/Omexom

Steve Ideskog, Ståthöga MA Teknik, Norrköping

Anders Jacklin, Ulja AB, Göteborg

Stefan Jangenfalk, Lira El och Competence AB, Östhammar

Lars-Henrik Jansson, LHJ Elutveckling, Oskarshamn

Mats-Erik Jansson, AXY Energi & Miljö AB, Mattmar

Erik Jederyd, Åsbro Kursgård AB, Åsbro

Björn Johannesson, SSÉ Consulting AB, Sjöbo

Daniel Johansson, Trollhättan Energi Elnät AB, Trollhättan

Filip Johansson, Malgomajskolan, Vilhelmina

Jon Johansson, X Kraft AB, Hudiksvall

Peter Johansson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Åke Johansson, ONE Nordic AB

Lars-Göran Jonasson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Christer Jonsson, ADR-Center i Sverige AB

Per Jonasson, ELKUL, Kristianstad

Ulf Jonsson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Andy Karlsson, Österlens Kraft AB, Simrishamn

Anders Karlström, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

John-Erik Karlström, John-Erik Karlström, Sollefteå

Per Kenttä, Fortum Generation AB, Stockholm

Karl Kysinger, Affärsverken Elnät i Karlskrona AB, Karlskrona

Christer Larsson, ENERCON Energy Converter AB, Malmö

Torbjörn Larsson, TU Energiprodukter AB, Mellerud

Jimmy Laukas, Vattenfall Eldistribution AB, Trollhättan

Patrik Lillbacka, Probec Elnät AB, Vindeln

Mats Lind, Linjemontage i Grästorp AB, Grästorp

Mats Lindbäck, Vattenfall Eldistribution AB, Luleå

Kenneth Lindén, Kenneth Lindén Utbildning AB, Nävlinge

Joakim Lindqvist, Linjeutrustning i Sverige AB

Peter Lindqvist, Hjalmar Strömerskolan, Strömsund

Thomas Lindsjö, Relacom AB, Malmö

Bengt Lord, Mälaruniversitetet, Eskilstuna

Willy Lund, Svenska Kraftnät, Sundbyberg

Linus Lundgren, Linus Lundgren AB, Västerås

Markus Lundin, Enicon AB, Halmstad

Johan Lundkvist, Rejlers Sverige AB, Malmö

Eva Lundmark, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

Stefan Lundmark, Infranord AB, Hallsberg

Bertil Magnusson, F:a Bertil Magnusson, Munkedal

Lars Marketeg, Lateg AB, Enköping

Lars Mattsson, Mattsson Consulting Group Sweden AB, Karlstad

Ulf Melin, Eon Energidistribution AB, Malmö

Håkan Månsson, R1 Utbildning, Höör

Marcus Nilsson, SECER AB, Kristianstad

Tommy Norgren, Kraftkonsult i Skandinavien AB, Söderhamn

Karl-Olof Norling, Karl-Olof Norling, Oskarström

Mats Norrbom, Veolia Nordic AB, Stockholm

Jan Olofsson, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

Gunnar Olsson Sörell, Roses Svedja AB, Färila

Thomas Olsson, Entreprenadutbildarna i Sverige AB, Dala-Järna

Fredrik Ottosson, Oreli Consulting AB, Norrköping

Harry Ottosson, Lassila & Tikanoja FM AB, Glumslöv

Monika Palm, Stuguns Trailer & Entreprenadservice AB, Stugun

Magnus Persson, MPEL Konsult AB, Rinkaby

Åke Persson, Falu Energi & Vatten AB, Falun

Johnny Pettersson, Kenzington Solution AB, Stockholm

Stefan Pettersson, Mälarenergi Elnät AB, Västerås

Dennis Påhlsson, K.Påhlsson Elmontage AB, Upplands Väsby

Pekka Relander, BEMA Elautomatik AB, Göteborg

Kenneth Risberg, Vattenfall Services Nordic AB, Örnsköldsvik

Anita Rosberg, Pontarius AB, Stockholm

Kenth Ryeskog, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Kristoffer Salomonsson, Statkraft Sverige AB

Thomas Sandman, Lassila & Tikanoja FM AB

Erik Schönning, Kraftkonsult i Skandinavien AB, Söderhamn

Gabriel Sellén, SSÉ Consulting AB, Sjöbo

Simon Sellén, SSÈ Consulting AB, Sjöbo

Fredrik Severin, Infranord AB, Hallsberg

Martin Sjödahl, ENERCON Energy Converter AB, Malmö

Oskar Slätis, Sunaru AB, Täby

Frida Strandberg, SSÉ Consulting AB, Sjöbo

Greger Stenberg, Probema i Norr AB, Ursviken

Anders Sällberg, ÅF-Industry AB, Halmstad

Christer Söderroos, Outokumpu Stainless AB Coil EMEA Nyby, Torshälla

Lars Söderström, Infratek Sverige AB/Omexom, Stockholm

Björn Sördin, Sördin Consulting AB, Norrtälje

Paul Talani, APP Start-up AB, Nacka

Christian Tellerup, R&R Markentreprenad, Stockholm

Tomas Thyberg, Tomas Thyberg Elektro AB, Köping

Pär Trässman, Annefors Kunskapsutveckling AB, Fredriksberg

Göte Tängman, Nordisk Naturkraft, Piteå

Anders Viklund, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuoillerim

Kenneth von Walden, Kenneth von Walden Consulting AB, Stockholm

Joakim Wedell, Skanska Rental AB, Upplands Väsby

Jimmy Wester,  Norrtälje Kommun, Norrtälje

Stefan Wik, Elcenter i Söderköping AB, Söderköping

Håkan Wiik, Transtema Network Services AB

Sören Wikberg, NUAB, Piteå

Johan Ålander, Nektab Nordisk ElkraftTeknik AB, Arvika

Niclas Österback, Easthills AB, Västerås

EBR, ESA och ESA Q är av Energiföretagen Sverige skyddade varumärken. Våra registrerade varumärken ger oss ensamrätt och får endast användas med Energiföretagen Sveriges tillåtelse.

 

Kontakt

Josefina Johansson

Projektledare/systemansvarig
Enhet: Kompetenscentrum
Telefon: 08-677 25 03
E-post: josefina.johansson@energiforetagen.se