Magnus Thorstensson avfärdar förslag på frikoppling från gas
Publicerat av: Pontus Hammarlund ·
Europas gasbrist driver upp de svenska elpriserna. Men förslagen om att frikoppla gasen från prismodellen är dömda att misslyckas, menar Magnus Thorstensson, elmarknadsanalytiker på Energiföretagen Sverige, i en intervju med Tidningen Näringslivet.
Konflikten i Mellanöstern har fått gaspriset att stiga kraftigt. I ett försök att dämpa gasens påverkan på elpriserna har därför politiker och energiexperter lyft fram ett förslag om att exkludera gasen från prissättningsmodellen på den europeiska elmarknaden.
– Så länge du behöver gas för att kunna producera tillräckligt med el för att täcka efterfrågan, så måste du köpa gas och du kan bara betala marknadspris. Vill du ha billigare el så sluta använda dig av dyr gas. Det är kontentan, säger Magnus Thorstensson som inte ger mycket för förslaget.
Att det är det dyraste kraftslaget som avgör prisbilden genom så kallad marginalprissättning är inget nytt säger Magnus Thorstensson.
– Det är så en marknad fungerar. Köparen vill alltid köpa så billigt som möjligt medan säljaren alltid vill sälja så dyrt som möjligt. Marginalprissättning är inget recept utan det beskriver bara vad som händer på en marknad.
Magnus Thorstensson lyfter i intervjun i stället fram andra lösningar för politiker att ta till. Förutom sänkt elskatt och moms på el skulle det vara möjligt för Svenska kraftnät att få ner priserna i södra Sverige med hjälp av mothandel. Lösning går i korthet ut på att Svenska kraftnät exempelvis betalar elproducenter på ena sidan en flaskhals i elnätet för att dra ner på produktionen och producenter på andra sidan för att öka produktionen. Vilket ökar möjligheten att föra ner billig kraft från norra till södra Sverige.
Kontakta mig om du vill veta mer
Magnus Thorstensson
Ansvarig råkraftmarknad
Enhet: Energi & Politik
Telefon:
08-677 28 06
E-post: magnus.thorstensson@energiforetagen.se