Stärk etableringen av nyanlända
Publicerat av: Eva Rydegran
Branschens stora rekryteringsbehov skulle kunna lindras om vi hittade vägar att rekrytera nyanlända med rätt kompetens. Energiföretagen arbetar därför aktivt med dessa frågor, tillsammans med olika myndigheter, aktörer och med medlemsföretagen. Kanske är ditt företag intresserad av att engagera sig? Läs i så fall vidare om möjligheterna som finns. Kontakta oss gärna om du vill veta mer.
Strategisk kompetensförsörjning
Här finns sammanfattningar från seminarier om Strategisk kompetensförsörjning, med många tips och lärdomar.
Läromedel
Här hittar du bland annat läromedlet Energisvenska, den Digitala parlören och handledarstödet Ta kontakt.
Mentorprogram
Vill du delta i ett mentorprogram för utrikesfödda som är på väg in i branschen? Under våren startar Energimentor för dig som kan ses fysiskt i Stockholm. I höst erbjuder vi också ett digitalt program – Energy Buddies som du också kan läsa om.
Ny i Sverige, energijobb
Har du redan energiutbildning från ett annat land? Hitta vägen till kontakter, praktik och jobb.
Goda exempel
Här hittar du många goda exempel på etablering för nyanlända och utrikesfödda.
Språkkurs i Energisvenska
Har du medarbetare som vill utveckla sin svenska? Nu finns en digital kurs i energisvenska för medarbetare eller praktikanter i energibranschen som vill förbättra sin yrkessvenska.
Kontakta mig om du vill veta mer
Elin Fellers
Projektkoordinator välutbildade nyanlända
Enhet: Kommunikation
Telefon:
08-677 26 93
Mobil:
0701-64 44 47
E-post: elin.fellers@energiforetagen.se