Förändringar av CSRD färdigställda
Publicerat av: William Döös ·
EU:s lagstiftande institutioner nådde under föregående veckan en överenskommelse kring det omtalade Omnibus I paketet, där bland annat förenklingar av hållsbarhetsredovisningsdirektivet (CSRD) ingår. Efter trilogförhandlingarna godkändes överenskommelsen av Europaparlamentet under en plenumsession på tisdagen. Förändringarna innebär att endast företag med över 1000 anställda och en omsättning över 450 miljoner euro omfattas av obligatorisk rapportering.
De nya ändringarna har för avsikt att minska den administrativa bördan för mindre företag genom att göra hållbarhetsredovisning frivillig för företag med lägre omsättning och personalstyrka. Läs mer om den frivilliga rapporteringen enligt VSME och anmäla dig till vår utbildning på ämnet här.
Förenklingarna av CSRD innebär att färre företag numera omfattas av rapporteringskraven, men framförallt visar det på en vilja bland beslutsfattare att regelförenkla med syfte att främja den europeiska konkurrenskraften, säger Sandra Hult, ansvarig på Energiföretagen Sveriges Brysselkontor.
Regelförenklingar har varit högt på agendan för den nya kommissionen, då Europas konkurrenskraft försvagats i jämförelse med länder som USA och Kina. Omnibuspaket I är det första godkända paketet och påvisar därmed att det finns en vilja även bland europeiska politiker och lagstiftare. Det återstår ännu att se om de följande förenklingspaketen kommer att följa samma linje, men för att behålla europeiska företag och industrier i Europa lär EU:s institutioner arbeta för att avreglera rapporteringskrav. Energiföretagen kommer att bidra med inspel och följa utvecklingen av relevanta omnibuspaket.
Kontakta mig om du vill veta mer
Sandra Hult
Ansvarig Energiföretagens Brysselkontor
Enhet: Energi & Politik
Telefon:
+32 470 89 01 18
E-post: sandra.hult@swedenergy.se