Nya, pizzabakande vd:n om kompetensförsörjningens vikt för energibranschen

Publicerat av: Hannah Hepworth ·

Frank Strand är ny vd på Telge Nät. Här berättar han om hur han aktivt sökte sig till energibranschen, kompetensförsörjning som förutsättning – och om nyfikenheten som inte tar slut.

Hej Frank Strand, ny vd på Telge Nät! Vem är du och vad har du arbetat med tidigare?

Jag har en lång bakgrund som konsult och ledare inom samhällsbyggnadssektorn. Till stor del inom fastighetsbranschen, med fokus på strategi och tillväxtfrågor. Senaste fyra åren har jag haft ledande roller i ägarbolaget Telge AB och senast som Vice vd med ansvar för ett antal ägarprocesser. Jag har aktivt sökt mig mot energifrågorna sedan jag började på Telge och är därför särskilt glad över förtroendet som jag fått i detta uppdrag. 

Vilken är din största drivkraft?

Nyfikenhet, utan tvekan! Den tar inte slut. 

Vilken utmaning ser du som den största för företaget på sikt?

Vår kompetensförsörjning är helt central för att vi ska lyckas med allt vi vill göra och nå de mål vi har framför oss. Den ger oss förutsättningarna att förvalta det vi har och utveckla det vi behöver för att ställa om där det krävs. 

Berätta något oväntat om dig själv!

Jag är nördigt bra på att baka pizza, vilket jag gör alldeles för ofta!

 

Kontakta mig om du vill veta mer

Catherine Lillo

Catherine Lillo

Regionchef Mitt
Enhet: Medlemsrelationer & juridik
Telefon: 08-677 26 81
E-post: catherine.lillo@energiforetagen.se