Regeringen har gett Försäkringskassan uppdrag att förbereda elstödet
Publicerat av: Daniel Löfstedt ·
Regeringen har bestämt att det ska införas ett högkostnadsskydd för el från och med november och har nu gett Försäkringskassan uppdrag att förbereda så att det blir möjligt att göra utbetalningar.
I budgetpropositionen framgår att regeringen anser att det behöver finnas en beredskap för att kunna införa ett högkostnadsskydd för hushållen i händelse av en längre period med höga el- och gaspriser från november 2025 och hela 2026. Därför föreslås att medel avsätts för detta ändamål. Den information som anges är att man avser att införa ett högkostnadsskydd om månadsmedelvärdet för spotpriset på el överstiger 1,50 kronor per kilowattimme inom ett elprisområde i Sverige.
Den 23 oktober 2025 fattade regeringen beslut om ett tillägg till Försäkringskassans regleringsbrev för 2025. Beslutet lyder:
”Försäkringskassan ska vidta förberedande åtgärder i syfte att möjliggöra utbetalningar av högkostnadsskydd till hushållen i händelse av en längre period med höga elpriser, i enlighet med det som framgår av förslaget i budgetpropositionen för 2026 (prop. 2025/26:1, utg.omr. 21 Energi).”
– Energiföretagen följer frågan aktivt och har en dialog med regeringskansliet och nästa steg är att få kontakt med Försäkringskassan för initiala diskussioner. Mer information till våra medlemmar och vad det här kommer att innebära för dem kommer löpande, säger Elin Krona, jurist på Energiföretagen Sverige.
Kontakta mig om du vill veta mer
Elin Krona
Jurist
Enhet: Medlemsrelationer & juridik
Telefon:
08-677 26 15
E-post: elin.krona@energiforetagen.se