Medlemmar i råden

Energiföretagen Sveriges råd bidrar till att utveckla vår verksamhet, så att den på bästa sätt kan stärka våra medlemsföretag i deras arbete. I råden finns representanter från olika medlemsföretag, som i denna roll bidrar till branschens utveckling inom respektive område. Här finns en förteckning av alla rådsmedlemmar, senast uppdaterad 20 augusti 2021.

Är du nyfiken på hur nomineringsprocessen för sakråden går till?
Det kan du läsa om här (pdf)

Råd för Eldistribution

Göran Andersson, Bjäre Kraft ek för
Sigvard Krantz, Bjärke Energi ek för
Peter Sigenstam, E.ON Sverige AB
Bengt Johansson, Ellevio AB
Benny Larsson, Eskilstuna Strängnäs Energi & miljö AB
Stefan Sedin, Jämtkraft AB
Jonas Persson, Karlstads Energi AB
Stefan Wessmén, Kraftringen AB
Torbjörn Solver, Mälarenergi AB
Jonas Kellberg, Nacka Energi AB
Kenneth Lindholm, Sjöbo Elnät AB
Kristina Olofsson, Uddevalla Energi AB
Jan Eriksson, Umeå Energi AB
Jakob Eliasson, Vattenfall AB
Ulrika Schön, Öresundskraft AB
Per Wikström (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Klimat och energipolitik, energisystem & energiförsörjning

Anna Hammartorp, Affärsverken i Karlskrona AB
Karin Jönsson, E.ON Sverige AB
Henrik Bergström, Ellevio AB
Anton Steen, Fortum Sverige AB
Inger Lindbäck, Gävle Energi AB
Lars Holmquist, Göteborg Energi AB
Andreas Gyllenhammar, Jämtkraft AB
Lena Olsson Ingvarson, Mölndal Energi AB
Anders Järvelä, Skellefteå Kraft AB
Erik Dotzauer, Stockholm Exergi AB
Adam Kanne, Sydkraft AB/Uniper
Per Everhill, Tekniska verken i Linköping AB
Anja Alemdar, Vattenfall AB
Julia Ahlrot, Växjö energi
Hannes Borg (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Kompetensförsörjning och kompetensutveckling

Susanne Bragée, Ellevio AB
Linda Pietreanu, Fortum Sverige AB
Helena Helling, Gävle Energi AB
Kristina Hedvall, Halmstad Energi & Miljö AB
Helena Trygg, Härjeåns Kraft AB
Lillemor Olsson, Jämtkraft AB
Maria Carlson, Stockholm Exergi AB
Kristina Blombäck, Sundsvall elnät AB
Josefine Pihl, Tekniska verken i Linköping AB
Pernilla Rosander, Växjö Energi AB
Anders Nilsson (adjungerad)      
Andreas Lepa (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Slutkundsmarknad El

Michael Torberntsson, Bestkraft AB
Stefan Braun, Bixia (Tekniska verken i Linköping AB)
Sofie Bredinger, E.ON Sverige AB
Per Magnusson, Falu Energi & Vatten AB
Fredrik Landahl, Fortum Sverige AB
Anton Holton, Gävle Energi AB
Roger Sundemo, Göteborg Energi AB
Magnus Åström, Jämtkraft AB
Anders Ryden, Jönköping Energi AB
Henrik Lyngåker, Mölndal Energi AB
Lars Lundmark, Skellefteå Kraft AB
Caroline Iggström, Sollentuna Energi & Miljö AB
Anna Johansson, Vattenfall AB
Anders Lindgren, Öresundskraft AB
Catherine Lillo (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Strategisk kommunikation

Janna Sundewall, E.ON Sverige AB
Anna Lidberg, Ellevio AB
Per-Oscar Hedman, Fortum Sverige AB
Anders Bredfell, Halmstad Energi & Miljö AB
Karin Bodén, Jämtkraft AB
Jessica Alaniesse-Karlsson, Jönköping Energi AB
Susanne Augustsson, Kristinehamns Energi AB
Carina Zolland, Luleå Energi AB
Ove Fredriksson, Mälarenergi AB
Catarina Hägglund, Skellefteå Kraft AB
Roger Strandahl, Sydkraft AB/Uniper
Natalie Sial, Vattenfall AB
Göran Skoglund, Öresundskraft AB
Anna Lejestrand (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Elproduktion

Pär Gustavsson, Axpo Sverige AB
Göran Hult, Fortum Sverige AB
Per Lundström, Jämtkraft AB
Håkan Börjesson, Kraftringen AB
Joacim Sundqvist, Mälarenergi AB
Stefan Forsgren, Skellefteå Kraft AB
Anders Meijer, Statkraft Sverige AB
Henrik Pagels, Sydkraft AB/Uniper
Anders Moritz, Tekniska verken i Linköping AB
Lars Joelsson, Vattenfall AB
Martin Tofft, Öresundskraft AB
Magnus Torstensson (sekreterare), Energiföretagen Sverige
Carl Berglöf (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Värme- och kyldistribution

Robert Källman, Borlänge Energi AB
Harald Andersson, E.ON Sverige AB
Niclas Wiklund, Gävle Energi AB
Christofer Åslund, Göteborg Energi AB
Holger Feurstein, Kraftringen AB
Christer Modig, Mälarenergi AB
Marie Jernsund, Mölndal Energi AB
Daniel Byström, Skellefteå Kraft AB
Andreas Söderkvist, Stockholm Exergi AB
Martin Ek, Tekniska verken i Linköping Ab
Jan Zetterberg, Vattenfall AB
Magnus Ohlsson, Öresundskraft AB
Rickard Pellny, Övik Energi AB
Leif Lagergren Nordengren (sekreterare), Energiföretagen Sverige

Råd för Produktion och marknad för värme och kyla

Rickard Henriksson, E.ON Sverige AB
Margareta Eriksson, Falu Energi & Vatten AB
Patric Jönnervik, Jönköping Energi AB
Per Håkansson, Karlshamn energi AB
Johan Thelander, Karlstads Energi AB
Fredrik Fackler, Kraftringen AB
Lisa Granström, Mälarenergi AB
Laszlo Sarközi, Sollentuna Energi & Miljö AB
Christer Boberg, Stockholm Exergi AB
Leif Bodinson, Söderenergi AB
Annbritt Larsson, Tekniska verken i Linköping AB
Kurosh Beradari, Vattenfall AB
Magnus Gunnarsson, Öresundskraft AB
Daniel Lundqvist (sekreterare), Energiföretagen Sverige
Lina Enskog Broman (sekreterare), Energiföretagen Sverige