Regeringen vill behålla Lagen om särskilt investeringsutrymme – viktigt steg för framtidens elnät

Publicerat av: Daniel Löfstedt ·

Den 7 augusti lämnade regeringen över ett nytt lagförslag till Lagrådet som handlar om hur el- och gasnäten ska regleras i framtiden. Förslaget innehåller flera förändringar, men en viktig nyhet är att Lagen om särskilt investeringsutrymme föreslås bli kvar. 

Förslaget är en del av arbetet med att anpassa svensk lagstiftning till EU:s krav på att Energimarknadsinspektionen ska vara oberoende. Det påverkar bland annat vem som ska besluta om hur elnätsföretagens intäkter får beräknas och vilka regler som ska gälla för utformning av avgifter med mera.

Sammanfattningsvis föreslås följande gälla avseende elnät:

  • Lagen om särskilt investeringsutrymme (LOSI) upphävs inte och kvarstår oförändrad i sak.
  • Nätnyttoersättningen bedöms inte inverka på Energimarknadsinspektionens (Ei:s) oberoende och kvarstår därför oförändrad.
  • Den så kallade ”portalparagrafen” i ellagen 5:1, som övergripande anger förutsättningar för intäktsramen, förändras i grunden. I det nya förslaget till lagtext återstår endast att intäktsramen inte ska vara större än vad som behövs för nätverksamheten. Angående vad som närmare menas med detta samt hur kostnader ska beräknas i intäktsramen får regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer meddela föreskrifter om.
  • Ett antal paragrafer i ellagen som rör bland annat anslutningsavgifter, utformning av elnätsavgifter, kvalitetspåverkan på intäktsramen med flera föreslås utgå och istället ersättas av nya bemyndiganden för föreskrifter.
  • Utredningens förslag att, efter prövning av Ei, kunna få möjlighet till så kallad ”överrullning” ytterligare en tillsynsperiod genomförs inte, det vill säga att överrullningsreglerna där underskott får föras endast till den efterföljande tillsynsperioden kvarstår.
  • Ekonomiska experter ska ingå i domstolarna vid prövning av mål rörande intäktsramar.

Förändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027. Vissa övergångsbestämmelser finns, som här inte kommenteras närmare.

– Energiföretagen anser att det är positivt att Lagen om investeringsutrymme föreslås kvarstå. Lagen är införd i syfte att ge ökade incitament för elnätsinvesteringar, vilket fortsatt är av stor vikt för en framgångsrik elektrifiering, säger Tomas Malmström, elnätsansvarig på Energiföretagen Sverige, och fortsätter:

– Vi anser även att det är positivt att nätnyttoersättningen inte blandas ihop med elnätsavgifter och ellagens bestämmelser därmed föreslås kunna kvarstå. Detta är viktigt för att stimulera elproduktion. Vi ställer oss även positiva till att ekonomiska experter föreslås ingå i domstolsprövningen, då det ofta handlar om komplicerade ekonomiska bedömningar som behöver göras, säger han.

– När det gäller ett antal av övriga föreslagna förändringar i ellagen avseende intäktsramar, anslutningsavgifter och elnätsavgifter är Energiföretagen fortfarande av uppfattningen att förslagen går längre än vad som varit absolut nödvändigt för att uppfylla EU-rättens krav på regulatorns oberoende, säger Tomas Malmström.

Energiföretagen kommer nu att analysera frågorna mer i detalj för att närmare kunna bedöma de samlade konsekvenserna för elnätsföretagen.

– Vi återkommer med mer information när den slutliga propositionen har lagts till riksdagen, avslutar Tomas Malmström.

Regeringens pressmeddelande.

Läs mer om elnätsfrågorna.

 

Kontakta mig om du vill veta mer

Tomas Malmström

Tomas Malmström

Ansvarig elnät, regelverk och marknadsroller
Enhet: Energi & Politik
Telefon: 08-677 25 02
E-post: tomas.malmstrom@energiforetagen.se