Miljömålsberedningen: Klimatmålen till 2030 ligger fast

Publicerat av: Daniel Löfstedt ·

Miljömålsberedningen presenterade idag sitt betänkande där man i bred enighet står fast vid klimatmålen till 2030. Det föreslås också att målens formulering ska harmonisera med hur EU:s mål är utformade. Bland annat föreslås att jämförelseåret byts från 1990 till 2005, i linje med EU:s regelverk, och att kompletterande åtgärder får större betydelse. 

– Vi välkomnar den breda politiska överenskommelsen som slår fast att klimatmålet till 2030 utvecklas och behålls. Det är oerhört viktigt att svenska företag och hushåll kan lita på att utlovad politik ligger fast. Nu vill vi se skyndsamma konkreta reformer så att målen nås. För att klara transportmålet till 2030 föreslår vi bland annat att den föreslagna elbilspremien förstärkas, omfattar fler hushåll och får en större budget för att ge verkligt genomslag och nå de grupper som har störst behov av stöd, säger Åsa Pettersson, vd för Energiföretagen Sverige.

Miljömålsberedningen inrättades i juli 2010 för att nå bred politisk samsyn kring ett antal olika miljöfrågor. Beredningens uppgift är att föreslå hur miljökvalitetsmålen ska nås genom politiskt förankrade förslag till strategier med etappmål, styrmedel och åtgärder. Beredningen fick i början av året i uppdrag bland annat lämna förslag på hur svenska etappmål till 2030 kan utformas så att de bättre överensstämmer med Sveriges åtaganden inom EU och styr effektivt mot det långsiktiga målet om nettonollutsläpp senast 2045 och negativa utsläpp därefter.

Beredningen föreslår bland annat att:

  • Svenska klimatmål ska finnas kvar parallellt med EU:s mål.
  • Det svenska 2030-målet formuleras som en målbana istället som nu med punktmål. Dessutom byts jämförelsåret från 1990 till 2005 för att harmonisera med EUs regelverk.
  • Det övergripande klimatmålet till 2030 ligger fast men att tillåtna flexibiliteter för att nå målet ökas. Själva ambitionsnivån i minskade ton CO2 är i princip densamma.
  • Internationella utsläppskrediter tillåts men med relativt strikta villkor avseende kvalitet och dessutom med en kvantitativ begränsning.
  • Målet för inrikes transporter finns kvar och ska utvecklas med mål eller indikatorer efter 2030. Sådana mål skulle till exempel kunna omfatta elektrifiering av fordonsflottan eller utfasning av fossila bränslen.

– Totalt sett är förslaget väldigt väl i linje med de inspel vi har gjort till utredningen och utfallet måste anses vara kanske bästa möjliga givet den politiska kontexten, säger Per Holm, ansvarig för klimatpolitik på Energiföretagen, och fortsätter: 

– Sverige kommer inte att nå målen med nuvarande politik. Så nu brådskar det med vässade styrmedel och reformer så att vi också når målen. Energiföretagen har exempelvis ett antal förslag för att minska utsläppen inom transportsektorn där en nyckel är att se över energibeskattningen. Balansen mellan energiskatten på el respektive fossila drivmedel justeras för att ge bättre incitament för en övergång till elfordon, säger han.

Här kan du läsa Miljömålsberedningens betänkande.

 

Kontakta mig om du vill veta mer

Per Holm

Per Holm

Ansvarig klimatpolitik
Enhet: Energi & Politik
Telefon: 08-677 26 08
E-post: per.holm@energiforetagen.se

Martin Olin

Martin Olin

Ansvarig e-mobilitet
Enhet: Energi & Politik
Telefon: 08-677 26 35
E-post: martin.olin@energiforetagen.se