Energiföretagens kommentar med anledning av Ebba Buschs uttalande om effektavgifter
Publicerat av: Pontus Hammarlund ·
Torsdagen den 19 februari meddelade energi- och näringsminister Ebba Busch att införandet av effekttariffer ska ses över och eventuellt stoppas. Energiföretagen Sverige analyserar för närvarande vad beskedet innebär mer i detalj, men är mån om att det stora utvecklings- och analysarbete som branschen genomfört kommer till nytta i den fortsatta processen.
Sedan april 2022 har det funnits föreskrifter för utformning av elnätsavgifter. Energimarknadsinspektionen beslutade då EIFS 2022:1, där det bland annat framgår att det från och med 1 januari 2027 som senast är obligatoriskt att inkludera en effektavgift i tariffen.
Syfte: effektivt nyttjande av elnätet
Utformningen med en effektkomponent syftar till ett mer effektivt nyttjande av elnätet och har tidigare vanligtvis använts för större kunder. Den här reformen innebär att effektavgiften blir en del av tariffen för samtliga kunder, med målet att bejaka kunder som minskar sina effekttoppar, och gemensamt nyttja elnäten mer kostnadseffektivt och på sikt sänka kostnaderna för elnätets expansion.
Med ambitionen att följa gällande regelverk har ett antal elnätsföretag redan infört effekttariffer och ett intensivt förberedelsearbete pågår bland övriga, med planerad lansering under året eller senast den 1 januari 2027.
Tariffen upplevs komplex
Under en tid har den här typen av elnätsavgift med effektkomponent lett till stor uppmärksamhet i media. För kunder som inte har varit vana vid den typen av tariff, har den av vissa upplevts som komplicerad och svår att förstå. Detta trots stora informationsinsatser från de av våra medlemsföretag som har varit berörda.
Synpunkter har även lyfts från flera av de politiska partierna. Torsdagen den 19 februari meddelade även energi- och näringsminister Ebba Busch att ”Vi kommer se över om det går att göra vettiga justeringar i det här. Eller om vi helt enkelt ska stoppa det här rakt av, och hur då i sådana fall”.
Fortsatt dialog - elnätsföretagen behöver tydliga spelregler
- Det här beskedet väcker förstås många frågor. Energiföretagen inväntar nu mer information från regeringen och även från Energimarknadsinspektionen. Detta förväntar vi oss komma inom kort, eftersom elnätsföretagen har behov av klara spelregler för att kunna hantera situationen på bästa sätt gentemot kunderna, säger Tomas Malmström, elnätsexpert på Energiföretagen Sverige.
- Om det skulle innebära några förändringar i regelverket som innebär att utformningen av elnätsavgifterna blir mer enhetlig, enklare att förstå och som kan ge större möjligheter att uppnå det underliggande syftet med mer effektivt nätutnyttjande, ser vi det som positivt. En tariffutformning som kunderna kan förstå och agera på har hela tiden varit en viktig aspekt i frågan. Med de erfarenheter som redan börjar finnas, efter ett antal företags införande av effektavgifter, kan det även vara värt att ta till vara dessa och redan nu göra eventuella justeringar i regelverket.
- Vi bedömer att det finns både positiva och negativa sådana erfarenheter att beakta och en uppföljning bör kunna bidra till en optimal utveckling framåt. Branschen är gärna med och bidrar med sina erfarenheter och har ambitionen att bidra konstruktivt i ett sådant arbete, med kundernas långsiktiga intresse i fokus, avslutar Tomas Malmström.
För mer information om effekttariffer:
Effekttariffer - FAQ - Energiföretagen Sverige
Elnätsavtal med effektavgift - Energimarknadsinspektionen
Kontakta mig om du vill veta mer
Tomas Malmström
Ansvarig elnät, regelverk och marknadsroller
Enhet: Energi & Politik
Telefon:
08-677 25 02
E-post: tomas.malmstrom@energiforetagen.se