Så hjälper våra medlemsföretag Ukraina
Publicerat av: Daniel Löfstedt ·
I början av februari lanserades kampanjen Keep Ukraine Warm, för att hjälpa landet i det utsatta humanitära läge som råder. Många energiföretag har anammat uppmaningen och skänker nu utrustning och pengar till Ukraina. Tidningen Energi har pratat med några av företagen.
De senaste månaderna har Ryssland genomfört flera hundra flyganfall mot Ukrainas energianläggningar, samtidigt som vinterkylan pressat befolkningens situation ytterligare. De omfattande strömavbrotten och värmebristen är särskilt påtagliga under perioder av sträng vinterkyla. Som en följd av detta lanserade Ukrainas ambassad i Sverige, Energiföretagen och Beredskapslyftet kampanjen Keep Ukraine Warm i början av februari.
Målet är bland annat att värmeaggregat, generatorer och reservkraft och annan kritisk utrustning snabbt kan skickas till landets utsatta områden.
Ljungby Energi: "Roligt om de kan kommer till nytta"
Ett av företagen som drar sitt strå till stacken är Ljungby Energi, som var tidigt ute och stöttade Ukraina. Vid en inventering i höstas såg man att det fanns ett överskott av äldre distributionstransformatorer – utrustning som används för att omvandla högspänning till el för bostäder och mindre industrier.
– I november 2025 kontaktade vi Energiföretagen och de hänvisade oss vidare till MCF (Myndigheten för civilt försvar, före detta MSB). Efter genomgång av diverse dokument arrangerade MCF transporten till Ukraina. Det är ju roligt om de kan komma till nytta i stället för att vi skulle skrota ut dem, säger bolagets vd Bo Schönbeck.
Ljungby Energi bistod med nödvändiga handlingar och lastning, och under första halvan av februari nådde åtta fullt fungerande distributionstransformatorer Ukraina.
– I nuläget har vi inte mer att skänka, men skulle det dyka upp mer utrustning som vi kan avvara så bidrar vi gärna till att värma Ukraina, säger Bo Schönbeck.
Boden Energi gör ytterligare donation
Boden Energi har tidigare skickat material och gör nu ytterligare en donation, berättar Cecilia Egefjord Ågren, kommunikatör på bolaget.
– För cirka tre år sedan bidrog vi med överbliven kabel och reservmaterial från vårt lager samt tre militärelverk som då fanns i lager. Den här gången handlar det om två reservkraftverk som tidigare använts vid Länssjukhuset i Boden och numer är i vår ägo. Dessa har vi sett över och gjort bedömningen att den aktuella reservkraften kunde renoveras och göras i ordning innan leverans.
En utmaning är att hitta utrustning som både är i tillräckligt gott skick och samtidigt är relevant för mottagarens behov. Men om de förutsättningarna finns är Boden Energi positiva till att fortsätta hjälpa till.
– Vi kan komma att bidra med liknande produkter även framöver, om det finns ett fortsatt intresse från Ukraina att ta emot dem, säger Cecilia Egefjord Ågren.
Övik Energi skänker pengar
Även Övik Energi har bidragit i kampanjen, dock inte med materiel – utan med pengar. Dilemmat var att bolaget inte hade någon lämplig utrustning att ge bort.
– Vi har ganska stora dieselkraftverk som inte är så lätta att transportera dit ner. Sen kommer de bli väldigt otympliga och svåranvändbara. De behöver ju främst mobila, små enheter, säger Roland Nordin, vd på Övik Energi.
Därför funderade Roland Nordin på om det kanske var bättre att skänka pengar så att man på plats kunde köpa in utrustningen man behöver, antingen från grannländerna eller i Ukraina.
– Efter en inventering kom vi fram till att det är snabbare och enklare att bidra med pengar. Vi kunde helt enkelt plocka 100 000 kronor från vår vinst, tack vare att vi haft en ganska gynnsam start på året. Så vi tog frågan till styrelsen för att förankra det, eftersom det är offentliga medel från ett kommunalt bolag. Och de tyckte absolut att vi skulle vara med.
Det finns även en annan anledning till att Övik Energi ville hjälpa till, berättar Roland Nordin.
– Vi har tidigare fått hjälp av Ukraina, framför allt i ett projekt tillsammans med länsstyrelsen för att säkra eleffekten i Västernorrland. Där har vi haft ett möte där en elkraftspersonal från Zaporizjzjaregionen i Ukraina har varit med och delat med sina kunskaper och erfarenheter av kriget. Till exempel att man kan upprätthålla en hel region trots att 85 procent av elnätet och energiinfrastrukturen är helt utslagen.
Tror du att ni kommer hjälpa till mer, till exempel om ni skulle få några produkter som skulle passa?
– Om vi utrangerar nåt eller ser att vi kan plocka ur utrustning som vi har dubbletter eller överskott av och skicka, så absolut, säger Roland Nordin.
Kvänum Energi: "Vi hjälper gärna till mer framöver"
Kvänum Energi har också donerat pengar, men även skickat begagnade transformatorer till Ukraina i tre omgångar.
– Vi har totalt skickat 25 stycken hittills, säger vd Johan Lindqvist.
– Samordning av transport har ombesörjts av MCF och Energiföretagen, och vi har fått bekräftelser om att transporterna nått fram och upplever att det fungerat väldigt bra. Så vi hjälper gärna till mer framöver för att stötta återuppbyggnaden av energiinfrastrukturen i Ukraina.
Ett annat mindre bolag som nyligen stöttat Ukraina är Tibro Energi (bilden ovan) som för några dagar sedan lastade nio transformatorer på en lastbil med destination Ukraina.
Eon har donerat 30 distributionstransformatorer via MCF till Ukraina, och Vattenfall har tidigare skänkt elgeneratorer, arbetsfordon, transformatorer, transformatorolja och annan elnätsutrustning, liksom värmekaminer till det krigsdrabbade landet. Ytterligare ett antal dieseldrivna reservgeneratorer kommer inom kort att skickas till Ukraina.
Även Kraftringen har stöttat Ukraina under en längre tid, bland annat genom att ha donerat skyddsutrustning.
– Nu har vi också skickat två mobila generatorer för att stötta landet i den här svåra situationen. Vi gör det i samarbete med Myndigheten för civilt försvar som står mycket för logistiken och det praktiska, säger Jonas Lilja, säkerhetschef på Kraftringen.
Kontakta mig om du vill veta mer
Anders Thor
Enhetschef Energi & Politik, näringspolitisk chef
Enhet: Energi & Politik
Telefon:
08-677 25 70
E-post: anders.thor@energiforetagen.se