Övik Energi donerar 100 000 kronor till uppbyggnad av Ukrainas elnät
Publicerat av: Julia Hörnell ·
Rysslands attacker mot Ukrainas energisystem har gjort kylan till ett vapen mot civilbefolkningen. Därför bidrar Övik Energi med 100 000 kronor via Radiohjälpen till Keep Ukraine Warm.
Ryssland använder kyla som vapen med sina fortsatta attacker mot el- och energisystemen i Ukraina. Initiativet Keep Ukraine Warm har därför tagit emot en stor donation från Övik Energi på 100 000 kronor via Radiohjälpen, som går till livsviktig el- och värmeutrustning
"Vi bidrar med 100 000 kronor till initiativet Keep Ukraine Warm. Ukrainas ambassadör i Sverige Svitlana Zalishchuk och Energiföretagen Sverige bjöd in oss till ett möte för några veckor sedan och bad om hjälp. Då tvekade vi inte att hjälpa till genom vår donation", säger Övik Energis vd Roland Nordin.
Vi tvekade inte att hjälpa till genom vår donation.
Står du också vid Ukrainas sida?
Tillsammans med Ukrainas ambassad i Sverige och Beredskapslyftet driver vi kampanjen Keep Ukraina warm, för att återuppbygga Ukrainas el- och värmeförsörjning. Hjälp oss hålla Ukraina varmt.
Swisha Radiohjälpen på 90 19 506.
Märk "Ukraina".
Kontakta mig om du vill veta mer
Anders Thor
Enhetschef Energi & Politik, näringspolitisk chef
Enhet: Energi & Politik
Telefon:
08-677 25 70
E-post: anders.thor@energiforetagen.se